חווית היצירה

חווית היצירה

יצירה בפלסטיק מוקצף
יצירה בפלסטיק מוקצף
"דמיון הוא יותר חשוב מאשר ידע.  הידע- מוגבל. הדמיון- אינסופי" (אלברט איינשטיין)

ה"יצירה במדע" פונה אל היצירתיות שבילד, הדמיון, הסקרנות,  התעוזה  והיכולת לברוא דברים. היא  מפעילה ומגרה את כישורי החשיבה שבגילאים אלה מניבים שפע רעיונות חדשים ומפתיעים!

הילדים גוזרים, מדביקים, משחילים, משרטטים, צובעים, יוצקים, מחברים, מערבבים, ועוד פעולות  במגוון חומרים, מנסים ניסויים ומגלים דברים חדשים אודות החומרים ואפשרויות היצירה בהם.

הם לומדים איך ליצור תוצרים תלת ממדיים ומפתחים את היכולות המוטורית והיכולת לממש בעצמם את הרעיון שחשבו עליו. 

המיוחד ביצירה במדע הוא שהיצירה נעשית  בשיטות וכלים מעולם המדע והטכנולוגיה. למשל  יצירה בסימטריה,  יצירה בעזרת מגנטים, יצירה בכימיה, יצירות עם מנגנון,  במחוגות, בגופים הנדסיים  ובשיווי משקל.


הילדים נחשפים גם להרבה מעולם היצירה "הרגיל" כשהם יוצרים במגוון חומרים כמו  קרטון גלי, פלסטיק, גומי, עץ, גבס, צבע, חימר, בד, נייר, רדידי מתכת, עור, חומרי צבע ועוד.  במשימתם מזומן להם החופש שבחדוות היצירה- אבל גם הזדמנות לגלות  משהו חדש.
בתמונה שלפניכם  תוצרי שיעור בתבניות יציקה. אפשר לראות איך הידע המדעי והטכנולוגי מניב מגוון תוצרים ענק!

 

תוצרים של תבניות יציקה

ההתמחות של מדריכי מדע ויצירה היא לאפשר לילדים להצליח ליצור במסגרת השיעור והיכולות  תוצרים פועלים  הפותחים להם אופקים ואפשרויות חדשות.  כל זאת תוך כדי קבלת החלטות  ולא על בסיס חלקים מוכנים מראש!


אנחנו מלמדים את הילדים כיצד לחקור את תכונות החומרים השונים ולנצל אותם לצרכינו, את כלי העבודה (מכחולים, מחוגות, מלקחיים וכד') הילדים מכינים בעצמם כך שלמעשה הם יכולים בעזרת זוג מספריים בלבד להכין לעצמם סדנת עבודה ולהשתמש בחומרים סביבם.


יכולת מעשית זו מאוד רלוונטית לחינוך למחזור ולשמירה על איכות הסביבה.

בשיעורינו מוצאת ביטוי לא רק היצירה האסתטית אלא גם החשיבה היצירתית הבאה לידי ביטוי ברעיונות ובמגוון התוצרים שהילדים יצרו.  מבט בתמונות מראה את הייחודיות  של התוצרים  פרי הדמיון והמחשבה של כל ילד וילדה.

בתיאום פשוט ניתן לתכנן את תוצרי השיעורים לפי מטרות בית הספר.

ארנון בר
מנהל תכנית מדע ויצירה (1990)  טל 052-3040009
ליצירת קשר הקישו כאן למשלח  דוא"ל .

.

.