המדע בשיעורי מדע ויצירה

ניסוי מדעי: הראש הוא גם משקולת- מה יקרה אם נשנה את מקומו?

ניסוי מדעי: הראש הוא גם משקולת- מה יקרה אם נשנה את מקומו?

בשיעורי מדע ויצירה מזומנת לילדים למידה התנסותית יצירתית, תהליכי חקר, פתרון בעיות, וביצוע ניסויים מדעים. התוצרים שהם יוצרים פתוחים לרעיונות ושינויים מצד הילדים.

פתרון הבעית הוא חלק מתהליך היצירה. הבעיות לפתרון יכולות להיות טכניות (למשל איך לחבר גלגל?) הנדסיות (איך ליצור מעגל או צורה סימטרית?) או מתחום המדעים (איך למשוך חלק בעזרת מגנט?). הפתרונות יכולים לגלוש גם לכיוון החברתי (עבודה בצוות).

הניסויים המדעיים מתקיימים בכל שיעור- ולעיתים מספר רב של פעמים בשיעור אחד. הם חלק חשוב מתהליך החקר. הם קורים כאשר הילדים מפעילים את התוצר שלהם ואז עולות השאלות המעניינות! המיוחד במדע ויצירה הוא שתהליך היצירה מושפע מהתגליות של הילדים והם ממשיכים לשנות ולשפר את התוצר. זוהי חוויה של ממציאים!

יתרון אחר של הגישה היצירתית הוא האפשרות להתאים את התהליך והתוצר לילדים שונים ביכולותיהם.

בטבלה שלהלן מספר דוגמאות:

ניסוי מדעי: מגלים מהו המקום היעיל ביותר למפרש.

ניסוי מדעי: מגלים מהו המקום היעיל ביותר למפרש.

הנושא

שאלת החקר לפתרון יצירתי

השדה המגנטי

מהו גודל הדמות שנוכל למשוך בעזרת המגנט?

אנרגיית הכובד

לאן תגיע גולה הגולשת ממקום גבוה?

הנדסה

איך ניצור סביבון סימטרי ומאוזן?

תעופה

איזו צורה נמציא לכנפיים של חץ מסתובב?

כימיה

כמה מים נוסיף לתמיסה כדי שנוכל לצקת אותה?

שיווי משקל

איזו בובה נוכל לעצב כך שתגלוש על חבל?

תהודה

כיצד נשפיע על הקול של הרעשן לפורים?

החוויה של הילדים היא שהניסוי המדעי הוא  חלק מתהליך היצירה של התוצר או חלק מהמשחק בתוצר. בתמונה משמאל ניתן לראות איך הילדות משחקות ומתחרות ביניהן ותוך כדי כך גם לומדות ומשפרות את התוצר או את הדרך שהן מפעילות אותו. בדרך זו הניסוי המדעי היא חוויה של הנאה והילדים רוצים לחזור ולבצעו שוב .

למידה התנסותית: הניסוי המדעי יכול להיות גם משחק מהנה המלמד איך לשפר את הפעלת התוצר.

למידה התנסותית: הניסוי המדעי יכול להיות גם משחק מהנה המלמד איך לשפר את הפעלת התוצר.

ההלמידה ההתנסותית היצירתית הזו מעודדת את החשיבה היצירתית הקיימת בכל ילד. הילדים עשויים להפתיע אותנו בשפע הפתרונות שהם מציעים. במצגת שלהלן תוכלו לראות  יותר מפתרון אחד לתוצר מדעי טכנולוגי פועל שיצרו הילדים:

שילוב ההנדסה בשיעורי מדע  ויצירה

השימוש בהנדסה נפוץ כדרך פעולה בכל פעם שהילדים יוצרים תוצר תלת ממדי. הצורות המופיעות בחוברות הלימוד מקבלות חיים והופכות לחלק מהעולם התלת ממדי. הילדים  יוצרים צורות סימטריות, משרטטים עיגולים, בונים מנסרות, יוצרים תיבות וחרוטים, וכל זאת בדרכים קלות ופשוטות המאפשרות יצירתיות (התיבה שלי אינה בהכרח זהה לזו של חברי)  וחוויה טובה המשמשת בסיס טוב להמשך לימודי ההנדסה. בטבלה שלהלן כמה דוגמאות:

 

נושא

דוגמאות לשימוש בשיעורים

זוויות

חלקים נפתחים ונסגרים.

סימטריה

עיצוב חלקים סימטריים.

המעגל

שרוט מעגל במחוגה שהילדים יוצרים.

מדו מימד לתלת מימד

תהליך הקורה ברוב התוצרים.

מצולעים ופאונים

חלקים תלת ממדיים הנוצרים ממצולעים.

קנהמידה

השוואה בין הדגם לתוצר.

מהו היקף?

היקף הגלגל, היקף  הראש שלנו…

שתי וערב

טנא לשבועות.

  

בנייה במצולעים בנושא "קיפולים חזקים".

בנייה במצולעים בנושא "קיפולים חזקים".

 

הצורות ההנדסיות הן חלק טבעי מתהליך היצירה במדע.

הצורות ההנדסיות הן חלק טבעי מתהליך היצירה במדע.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

על האופן שבו ניתן להעזר בשיעורי מדע ויצירה למטרות בית הספר ועל הרציונל של  מדע ויצירה  קראו בדף "דרך היצירה במדע".
על הטכנולוגיות המיוחדות והערך המיוחד של תהליך היצירה קראו בדף "חווית היצירה".

למידה התנסותית   דרך "היצירה במדע" מלמדת את הילד שהניסוי המדעי הוא שיטה מצוינת לגלות את האמת על דברים שהוא רוצה לבדוק.

 בתהליך יש בדיקה של אפשרויות חדשות ולכן גם הרבה הזדמנויות לבצע ניסויים מדעיים ותצפיות עד שהללו הופכים להיות חלק טבעי מתהליך הלימוד.

הילדים לומדים למעשה איך לחקור חומרים ולעבוד אתם נכון, איך לשלב אותם כדי ליצור תוצר פועל ונאה, ואיך למחזר אותם.  התלמידים גאים מאוד בעצמאות שרכשו. הם לומדים להשתמש בשיטת הניסוי המדעי כדי לבדוק דברים, וששיתוף פעולה ביניהם משפר את יכולתם לבצע דברים. הם מעדיפים ליצור פתרונות בעצמם ולא להסתפק בחלקים מוכנים מראש!

"ומה לומדים הילדים"?

הילדים מכירים ולומדים אודות תופעות הטבע וההנדסה דרך היצירה ודרך הפעלת התוצרים. הם לומדים באופן מעשי לבצע ניסויים מדעיים. בכל שיעור יש מושג אחד לפחות שבו אנו דנים .

"האם הבינו הילדים את החוקים"?

ההבנה שרוכשים הילדים היא קודם כל הבנה מעשית הנובעת מהעובדה שהיא נדרשת לתהליך היצירה במדע או לתהליך הפעלת התוצר. זו הבנה עמוקה יותר מה"הבנה" המילולית בלבד. עם זאת אנחנו דנים בתופעה עקרית גם באופן מילולי.

האם ידעו להסביר את מה שהבינו?

 שיעור מדע ויצירה עשיר ומלא בהתנסויות וניסויים. אנחנו מתמקדים בכל שיעור בחוק אחד. יש בתי ספר שההמללה חשובה להם ושם אנו מקדישים יותר זמן לתהליך זה. בבתי ספר אחרים חושבים  שכדאי לנצל את יתרונה של מדע ויצירה בלימוד דרך העשייה ויצירה ולהשאיר את ההמללה לשיעורים הרגילים, ולשפע ההזדמנויות באינטרנט, בספרים וכד'

בוחרים את התשובות הנכונות ושואבים אותן לצלחת השאלות.

בוחרים את התשובות הנכונות ושואבים אותן לצלחת השאלות.

 כיצד יכול שיעור מדע ויצירה לקדם את הלמידה הקונבנציונלית בבית הספר?  מדע ויצירה לומדים למידה מעשית נושאים תיאורטיים: הבולט מכולם הוא הניסוי המדעי בסוף התהליך כולם מכירים את הניסוי המדעי וחלקם חושב שזוהי דרך שימושית לחיי היום יום!

חלק מהנושאים במדע ויצירה מקבילים לנושאים בביה"ס וניתן לתאם למידה בשני הצירים. לדוגמה: אנרגיה, חשמל, חקר חומרים, מצולעים, תכונות המעגל, מזג האוויר, ועוד .

ניתן לתאם למידה בו זמנית של נושאים ולא רק במדע. המורה מלמדת באמצעים שלה ואנחנו משלימים (בלי לוותר על הניסויים והמדע) באמצעים שלנו. למשל: "תיבת נח" "גוף האדם" , "השכונה שלי" או "מבנה הפרח" על כך קראו בדף "דרך היצירה במדע"

עוד על מדע ויצירה כדאי ללמוד בפגישה ביננו.

ארנון בר
מנהל תכנית מדע ויצירה (1990)  טל 052-3040009
ליצירת קשר הקישו כאן למשלח  דוא"ל .

דוגמה לשיתופי הפעולה הם טריקים מדעיים פשוטים כמו "שואב התשובות":  (בתמונה) הילדים לומדים שלחץ האוויר לוחץ את התשובות אל הקשית ממנה שאבו את האוויר. המורות מקבלות עזר הוראה פשוט וכיפי! הילדים בוחרים את התשובה הנכונה ושואבים אותה בעזרת קשית אל הצלחת עם השאלה.

אודות ארנון

ארנון בר בעל תואר שני במדעים ותעודת הוראה (חינוך פתוח ניסויי) מפתח ומנהל את מדע ויצירה מאז 1990. ההתמחות של מדע ויצירה היא במגוון הפעלות שנועדו להביא את הילדים להצלחה בחקר וביצוע ניסויים מדעיים - בדרך יצירתית . בדרך זו מגלים הילדים מגוון גדול של פתרונות יצירתיים לבעיות מתחום המדע הטכנולוגיה וההנדסה ומפתחים מיומנויות חשיבה, חקר, יצירה, ומוטוריקה עדינה.